МВР и Върховната прокуратура удариха фалшивите инвалидни пенсии

МВР и Върховната прокуратура удариха фалшивите инвалидни пенсии. Милиони изтичат в пясъка, вместо в хората с увреждания, които действително се нуждаят от тях, обяви зам.-главният прокурор Иван Гешев.

След едномесечен анализ вътрешното ведомство и прокуратурата са установили, че има области в страната, където процентът на инвалидни пенсии е изключително висок.

Проверката е започнала, след като премиерът Бойко Борисов възложил на МВР, а главният прокурор Сотир Цацаров на заместника си Иван Гешев, да се направи анализ, засягащ получаването на инвалидните пенсии и свързаните с тях социални услуги - като получаване на безплатни дърва, безплатни винетки, средства за рехабилитация и т.н.

Бяха събрани всички производства, касаещи инвалидните пенсии, каза Гешев.

По време на анализа е станало ясно, че 28,6% от всички пенсии в Силистра са инвалидни. Във Враца - 20%, в Разград - 18%, в Перник - 16%, в Монтана - 17,5%, като в Силистренските села - Овен, Поройно, Векил, Кожарево се създавало едва ли не впечатлението, че всички пенсии са инвалидни. В тези села 1/3 или 1/2 от пенсионерите са с инвалидни пенсии, обобщи Иван Гешев.

По време на проверката са свалени обяснения от около 200 души, стана ясно от думите на главния секретар Ивайло Иванов. В 70% от случаите хората изобщо не знаели от какво са болни, кога са били хоспитализирани, от колко души се състои комисията ТЕЛК. Само за миналата година 1,7 млрд. са изплатени за инвалидни пенсии, съобщи Иван Гешев, като с тях вървят и всички останали безплатни услуги, които общо са 39.

В Силистра разследващите се натъкнали и на престъпна схема, според която посредници прибирали по 600 лв., за да уредят документите за инвалидна пенсия, без изобщо човекът да е стъпил пред ТЕЛК, като в дома на бивша кметица на силистренско село са открити документи, лични карти, които изобщо не трябвало да бъдат там. Все още обаче обвинени няма, тепърва престои това да се случи.

По данни, които съобщи шефът на НОИ Иван Иванов, най-масово се получават инвалидни пенсии за общо заболяване. За миналата година са изплатени 1 566 000 000 лева като пенсии за общо заболяване, като за първите 9 месеца на 2018 година всяка четвърта пенсия е била поради общо заболяване.  60-70 % от хората, които получават инвалидни пенсии са под 65 години. Според зам.-главния прокурор Иван Гешев са необходими и законодателни промени и ТЕЛК да не бъде към Министерство на здравеопазването, а към НОИ, за да може да ги контролира. Той обясни, че много от хората, които взимат фалшиви пенсии, са социално слаби и са от региони, където няма поминък, но въпреки това така се лишават от средства хората, които наистина имат заболяване.

Главният секретар на МВР Ивайло Иванов припомни за куриозен случай, при който жена с 98% слепота работи като шивачка.

Проверките продължават. За сега най-активно се работи в регионите, където са най-разпространени инвалидните пенсии, но те ще обхванат всички области в страна, увериха Гешев и Иванов. СНИМКИ: пресцентър на МВР

СНИМКИ: пресцентър на МВР