Сред най-масово предлаганите риби тилапията е на пето място. От развъдник е относително евтина. Но ето какъв е животът й в рибната ферма:

- На рибите се дават неща, каквито няма в реките - изпражнения на прасета, пилета и патици, генно модифицирани царевица и соя, пестициди, антибиотици;

- Държат ги в кафези и те стават тлъсти;

- Нивото на омега 3 в отглежданата тилапия е много ниско, но пък нивото на омега 6 е високо. Тъкмо обратното на онова, което човек очаква;

- Съдържанието на дибутилин е 6 пъти по-високо в тилапията от развъдник в сравнение с дивата. Този химикал е съставка на пластмасата и разстройва ендокринната и имунната система на човека. Ето изводите от изследването му:

"Дибутилинът е токсичен за имунните клетки дори в минимални концентрации (наноморали) в кръвта на човека. Той блокира експресията на гените, които управляват обмяната на захарите и мазнините, и неутрализира противовъзпалителния ефект на кортизола."

Нивата на диоксин и бифенили в тилапията от развъдник са много високи заради мръсотията в кафезите. (Често рибата живее под многоетажните клетки в птицефермите и се храни с изпражненията на птиците.)

Тилапията е внос от развъдници в Китай и не се изследва преди да стигне до магазина. В нея са открити антибиотици, химикали за почистване на кафезите, козина от мишки и плъхове, насекоми и бактерията ешерехия коли, причиняваща диария.