Спането е жизнено важно за човека. Трябва да се спи по 7-9 часа всеки ден. Важно е обаче не само да се спи добре, но и да се заспива бързо и лесно и сънят да е без прекъсвания, съветват учените.

Така ли? Всъщност спането на пресекулки и буденето посред нощ без причина е нещо съвсем нормално. Чак до ХIХ век т.нар. сегментиран сън е бил масово и съвсем обикновено явление.

Генетично хората са програмирани още в праисторическите времена да спят на две фази през нощта с час-два будуване между тях. Историкът Роберт Екирх е изследвал как са спяли различните народи в книгата "След края на деня: Нощуването в миналите епохи". Той пише:

"Спането е една от най-пренебрегваните теми в историята. Покоят и удобствата в днешните спални са направили така, че нашият инстинкт за предишната му значимост да закърнее. А дали в епохата преди сънотворните, тапите за уши, възглавниците и умните матраци хората са се радвали на пълноценен сън? Въпреки стереотипните идилии за миналото хората тогава са спяли много по-неспокойно и с прекъсвания, отколкото днес", пише Екирх.

Само в древногръцки текстове той открива над 500 свидетелства за сегментиран сън. После, чак до XIX век в Европа се е спяло на два пъти, наричани "първи" ("мъртвешки") сън и "втори" ("утринен"). Двата интервала са били равни, като първият е свършвал около полунощ. Времето между двата се запълвало с тихи молитви, разговори, четене, писане и ласки.

"Тази аномалия е загадка. Загадка е и защо е изчезнала, така че днес ние спим непробудно цяла нощ. Сегментираният сън е все така характерен за много животни, а в миналото е бил и за хората", продължава ученият.

Науката отчасти е разбулила загадката. През 1992 г. немският физиолог Томас Вер изучава съня на хора, лишени от изкуствено осветление за няколко седмици. Те бързо преминавали на двуфазен сън с 1-2 часа будуване между фазите. Д-р Вер обяснява това с повишена хормонална секреция в началото на двете фази и спад между тях.

Спускането на мрака дава старт на синтеза на хормона на съня мелатонин в тялото. При повечето хора пиковите му стойности са между 4 и 6 часа. Но при някои пикът е 10-12 часа по-късно. Те са нощни птици (сови) и са най-продуктивни нощем.

Човек не бива да изпада в паника, ако се буди нощем. Това е част от човешката физиология. Не бива обаче и да използва будилник, ако не се налага много, съветват учените.