Точен алгоритъм за лекуване на хрема

Пак ви тече носът? Нормално, нали сега е зима. Как обаче да ви мине по-бързо и можело ли е да го избегнете? Изненадващо, но тези въпроси ще ви затруднят.

Кой е виновен

Главен виновник за сополите са вирусите. Най-често именно те възпаляват носната лигавица. А да се хване вирус е най-простото нещо. Но носът може да се запуши и заради патогенните бактерии, които обитават носа на всеки човек. Те се активизират, ако съпротивителните сили на организма отслабнат, например при простуда.

Студът свива кръвоносните съдове, а това означава, че кръвта доставя по-малко имунни клетки към носната лигавица и бактериалната инфекция, без да среща съпротива, се разраства. Бактериите се размножават много бързо. А понеже работи и парното, има и друга опасност - сухият въздух. Той пресушава лигавицата и това я прави беззащитна пред инфекцията.

Борба до пълна победа

Борбата със сополите трябва да се започне не когато вече не можете без кърпичка, а от мига, в който се появи сърбеж в носа и кихнете. Това е първият стадий на настинката, който трае няколко часа. Тогава трябва да поемете какъвто и да е антихистаминов препарат. Причината е, че сополите са каскаден процес. Започващото възпаление на носа повишава синтеза на хистамин, а той на свой ред предизвиква отделяне на течен секрет.

Ако носът потече, това е вече вторият стадий. Тогава се действа по следния алгоритъм:

1. Поставят се капки за нос. Те са какви ли не, но най-добре е да бъдат с антихистаминова или хормонална добавка. (За хормона не се тревожете - той има само локално действие.) Капките свиват кръвоносните съдове в носа и намаляват отока, така че ноздрите се отпушват за следващия етап.

2. 10 минути след поставянето на капките промийте носа. И за това има аптечни препарати с морска сол, но може и с физиологичен разтвор. Той се приготвя вкъщи, като в чаша гореща вода се разтвори 1 ч.л. сол. С тази процедура измивате бактериите от лигавицата и така ускорявате оздравяването.

3. Правете загрявки. Например инхалации, като вдишвате парите от сварени картофи или парата от вряла вода, в която сте добавили екстракт от евкалипт, мента или хвойново масло. Може и да загреете шепа сол на кристали, увити в кърпичка, и да я държите 10 минути върху синусите.

4. Използвайте препарати с интерферон. След вирусна инфекция по носната лигавица се появяват зони с разранена повърхност, в които бактериите се "загнездват". Тогава вече има риск сополите да станат гнойни. За да се потисне размножаването на вирусите, исползвайте препарати на основата на интерферона - капки или таблетки. Това лечение има смисъл в първите дни на болестта.

5. Приемайте витамин С. Дневната доза за възрастни през първите 5 дни е 1 грам, след това 0,5 г и съответно 0,3 грама. Ако имате обаче хроничен проблем с бъбреците или черния дроб и червата, намалете дозата витамин С наполовина.

Как да се пазите

Срещите с вируси и бактерии е невъзможно да се избегнат. Но пък можете да помогнете на своята имунна система да ви защити от тях. Например като ядете повече белтъчна храна, плодове и зеленчуци. Белтъчините изграждат имунни клетки, а плодовете и зеленчуците помагат за усвояването им. Витамин С пък осигурява извънклетъчна антиоксидантна защита.

Петте "не"

НЕ си духайте носа силно, защото се променя налягането в синусите и инфекцията може да попадне в слуховата тръба и да развиете отит.

НЕ капете в носа си етерични масла. Те пречат на движението на власинките в лигавицата и поддържат възпалението.

НЕ злоупотребявайте с капките за нос, ако имате високо кръвно, сърдечни или дихателни проблеми.

НЕ правете загряващи процедури и инхалации при гнойни сополи и висока температура.

НЕ се самолекувайте повече, ако сополите не са ви минали след 5-7 дни, а идете на лекар. Той ви е нужен и ако секретът от носа е променил цвета си, ако имате и главоболие или изведнъж вдигнете температура.

5 неочаквани причини

Простудата е само една от причините за запушения нос. Зиме тя е й най-честата, разбира се, Но все пак не е единствената. Ето защо преди да обстреляте носа си с антибиотици, трябва да се убедите, че той се е запушил именно поради инфекция, а не заради нещо друго. Какво може да е то?

Лошо време

Когато е студено и вали, подсмърчането и кихането са знак, че настивате. И все пак това може да е не заради вируси, а да е реакция на организма на промяната на температурата и на атмосферното налягане. При някои хора е нарушена регулацията на съдовия тонус на вегетативната им нервна система (вегетативна дистония). Кръвното им скача, нарушава се топлообменът и те мръзнат или се потят без причина. Някъде наричат такива хора метеоронати (зависими от метеорологичните условия). При лошо време се появява носов секрет и те решават, че са настинали.

Стрес

При стрес в тялото се синтезира адреналин. Той попада в кръвта и чрез нея и в носа, където свива кръвоносните съдове и резултатът е отделяне на секрет.

Гъбична алергия

Хората си мислят, че алергиите запушват носа им през пролетта и през лятото, когато всичко цъфти. А през зимата по дърветата няма дори листа, каква ти алергия може да има? Как каква - гъбична! Именно през зимата организмът реагира на плесените, например в мократа шума по улиците или по стените на панелките.

Радиатори и климатици

Радиаторите и особено климатиците не смо загряват, но и изсушават въздуха. А сухият въздух е нездравословен. Той изсушава лигавицата на носа и тя става податлива на алергени и бактерии. Ето защо въздухът вкъщи трябва да се овлажнява било с мокри кърпи върху радиатора, било със специални овлажнители.

Крива носова преграда

Идеалният нос е рядкост. При повечето хора носовата преграда е изместена в едната страна, а ако е и свита, дишането им се затруднява. Много често точно по нея се образуват и полипи, които отчасти запушват ноздрата. Човек си мисли, че го мъчи хронична хрема или алергия, а всъщност има вазомоторен ринит, предизвикан от изкривяване на носовата преграда. При него също се образува слуз.

Да се секна или не?

При изсекване около 4 мл от секрета в носа може да попаднат в максиларния синус в горната челюст, който е най-големият от синусите. Това може да го възпали и да доведе до безкрайна хрема и главоболие. Другата опасност е заради рязката промяна на налягането в носа секретът да отиде в слуховата тръба. Тогава резултатът е отит.

Разбира се, не е добре и да си сополив. Но оптмалното издухване на носа е т.нар. секнене "по пролетарски". Обземат се и се притискат не и двете ноздри наведнъж, а поред - първо едната, после другата. Така налягането в носоглътката не се повишава рязко и в максиларния синус и в евстахиевата тръба не попада нищо.

Ако носът е съвсем запушен и секненето не е ефикасно, промийте ноздрите с вода с 1% сол. Правете го легнали по гръб с отпусната надолу под равнището на гърдите глава.