Изследователи за пръв път проследиха движението на очите и размера на зениците по време на сън при опитни мишки, съобщава сп. "Current Biology", цитирано от сп. "Дискавъри".

Екипът на Даниел Юбер установил, че зениците се свиват и разширяват ритмично по време на съня. Измененията почти идеално съвпадат със степента на активност на мозъка. А това свидетелства за факта, че размерът на зениците отразява текущата фаза на съня. Колкото са по-свити зениците, толкова е по-дълбок сънят, предаде БТА. 

Известни са два вида сън - бърз и бавен. Те непрекъснато се редуват. Когато човек заспива, настъпва фазата на бавния сън. Тогава организмът постепенно се изключва и възстановява силите си.

По време на бързия сън тялото се включва в работен режим, но остава неподвижно. Очите се движат хаотично и то чно тогава се появяват най-ярките сънища.

По време на бавния сън зениците се свиват. Това е свързано с консолидацията на спомените и преноса им в дългосрочната памет. Зениците играят важна роля по време на сън, защото блокират външните сигнали.