Кои са полезните алтернативи на захарта, пита читателката на рубриката "Сила за живот"  Фани Л. от Габрово. 

“24 часа” предоставя мнението на популярни специалисти по темата. Препоръките, съветите и позициите на специалистите, които четете, се предоставят само за образователни цели. Те не са предназначени да заместват медицинска помощ, диагностика или лечение - за това всеки трябва да се консултира с личния си лекар или медик със специалност. След което да изпълнява предписаните му от тях терапии и режим на живот.

Ще откликнем и на вашите въпроси, свързани с храненето, теглото и здравословния живот. Можете да ги задавате на телефон 02 942 25 62 и чрез имейл [email protected] 

А ето мнението на д-р Емил Илиев за полезните алтернативи на захарта:

Има много алтернативи на захарта и всяка от тях може да бъде подходяща за определен човек с оглед конкретно състояние. Затова понятието за полезно може да има различен смисъл в отделните възрасти, при различни заболявания или за специфични състояния. Например медът е прекрасен избор при “предстартова треска” в деня на изпит или състезание, но абсолютно неприемлив за алергичните към мед. Като презастраховка обикновено мед не се дава на бебета и се избягва при диабетици.

Лично аз в препоръките си за здравите хора бих поставил на първо място истинския натурален пчелен мед. Той е уникален натурален продукт, богат на витамини и минерали, на ензими, аминокиселини и др. В зависимост от растенията, от чиито цветове е събран нектарът, видовете мед се различават умерено по гликемичния си индекс (условна мярка от 1 до 100, която показва колко ще се повиши глюкозата в кръвта след консумацията на определена храна). Конкретно при тези продукти гликемичният индекс на отделните видове зависи от съотношението на глюкозата и фруктозата в тях. Най-общо може да се каже, че естествено тъмният на цвят мед има по-висок индекс от светлия.

Друго предупреждение е да не се загрява над 40 градуса - било за да се втечни, ако е кристализирал, било за подслаждане на все още горещ чай или кафе.

Медът е доста калоричен и употребата не трябва да е безконтролна въпреки предимството му, че е наутрална храна. В чаена лъжичка мед има средно 20-25 калории. По няколко лъжички мед на ден за подслаждане на напитки и храни няма да доведат до напълняване, но за разлика от захарта ще укрепят здравето. Той влияе благотворно основно на стомашно-чревния тракт, черния дроб, дихателните пътища, имунитета. Качества, които са свързани основно с антибактериалната и общоукрепваща сила на меда.

Напоследък има повишен интерес и към растението стевия, чиито листа притежават голяма естествена сладост. За разлика от други естествени заместители на захарта, стевията не добавя калории, а в едно и също количество е 200 пъти по-сладка от захарта.
Навлизат и множество екзотични натурални подсладители, увеличава се и потреблението на синтетични нискокалорични подсладители, така че има голям избор според случая. Общото правило е, че никоя храна не е вредна, ако се употребява с мярка.