Живко Кючуков на практика е бил годен да осъзнава постъпките си, бил е вменяем. Шизофрения и вменяемост не са синоними. Този човек може да страда от шизофрения, но да е в ремисия и да е вменяем. Това обясни в предаването „Тази неделя“ по Би Ти Ви проф. Петър Маринов, национален консултант по съдебна психиатрия.

26-годишният Живко Кючуков изрита в гърба и счупи таза на 72-годишната пенсионерка Виолета Караджова на спирка в Бургас. По време на деянието той е бил напълно вменяем, потвърди психиатрична експертиза. На базата на това становище полицията задържа агресивния мъж и съдът го остави в ареста.

Живко обяснил, че жената го погледнала лошо. Тя разменила с друга жена на спирката реплики то адрес на младото поколение, което допълнително отключило агресия у Кючуков.

Във времена на преход хората усещат несигурност, което води до ескалиране на реакцията на борба или бягство. Тази борба може да е цивилизована, но може да бъде и много примитивна. Агресията, свързана с ярост, е крайно разрушителна. Има личности, които са дефектни. Дисоциални личности, които имат повърхностен чар и привличат, но техните емоции са плитки – нямат усещане за разкаяние, при тях яростта се отключва много бързо. Могат да причинят големи щети, каза проф. Маринов.

Той коментира, че в болниците тези пациенти биват лекувани правилно. След изписването им обаче нито една институция не се интересува от тях и дали те продължават да приемат лекарствата си.

Не съществува ролята на кварталния полицай. Психиатрите не могат да свършат цялата работа, те могат само да лекуват правилно, но какво става после – нито една институция не проследява, смята проф. Маринов.

Той с тревога съобщи, че клиниката по съдебна психиатрия във Варна е била закрита и призова здравния министър Николай Петров да се намеси.

Водят Живко Кючуков в съдебната зала
Водят Живко Кючуков в съдебната зала