Според прогнозите на учените само след 10 години голяма част от антибиотиците ще станат безполезни. Причината е, че микроорганизмите постоянно еволюират и стават все по-устойчиво към антибиотичните препарати. Постепенната загуба на ефективност се свързва и с факта, че много лекари предписват антибиотици, без пациентите да имат належаща нужда от тях. Така бактериите получават допълнителна възможност да се адаптират към действието им. По думите на британския професор Джеръми Фарър, цитиран от Daily Mail, когато обикновена простуда се лекува с антибиотици, няма нищо удивително, че с времето незначителните бактериални инфекции може да станат смъртоносно опасни.

Антибиотиците са едно от най-важните изобретения на медицината на XX век, тъй като са й помогнали да се справи с болести, които по-рано са се смятали за неизлечими. Тези препарати обаче трябва да се приемат само по лекарско предписание, тъй като никак не са безобидни и водят до нарушаване на микрофлората на стомаха и на устната кухина. Разбира се, безспорно е, че има случи, в които антибиотиците са задължителни и отказът от тях е опасен. Но в останалите случаи синтетичните антибиотици може да се заменят с натурални, които не отслабват, а напротив, укрепват защитните сили на организма и освен това не оказват разрушително влияние върху микрофлората. В природата има много растения и продукти с антибактериални и противовъзпалителни свойства. Най-хубавото е, че те може да се използват както за лечение (включително и съпътстващо към синтетичните лекарства), така и за профилактика. А както знаем, профилактиката е много по-приятна, евтина и ефикасна от терапията, след като вече е налице болест.

Черна боровинка. Тя притежава в състава си бензоена киселина, която спира растежа на патогенните бактерии и гъбичките. Това биологически активно вещество се съдържа не само в плодовете, но и в листата на растението. Отварата от листа на боровинка помага в борбата със стафилококите, стрептококите и Ешерихия коли. Свежият боровинков сок предотвратява развитието на гъбичките Candida и на още няколко други бактерии. Боровинката е полезна също при авитаминоза, артрит, хипертония, при инфекции на бъбреците и пикочните пътища. Настойката от листата и плодовете й помага при ангина, бронхит, пневмония, стоматит. Но имайте предвид, че не се препоръчва при нефрит.

За останалите храни четете на mila.bg