Изследване на учени от университета на Британска Колумбия навежда на мисълта, че физическата активност има значим ефект върху костната маса в тийнейджърските години, съобщи ЮПИ.

То обхванало 309 момчета и момичета в тийнейджърска възраст. Резултатите показали, че извършвалите умерени или интензивни физически упражнения участници са с по-голяма костна маса в зони, които допринасят за по-голямата здравина на костите. У водилите заседнал начин на живот подобна закономерност не била наблюдавана.

Учените анализирали резултатите от 37 предишни изследвания и заключили, че физическата активност, свързана с вдигане на тежести, е по-ефикасна за увеличаване здравината на костите в сравнение с физическите упражнения, които не включват вдигане на тежести. Тийнейджърите, които извършват по-усилени физически упражнения, свързани с вдигане на тежести, извличат най-голяма полза, що се отнася до здравината на костите. В бъдеще специалистите предвиждат да определят оптималния баланс между интензивната физическа активност на тийнейджърите и темповете на растеж на костите.

"Получените резултати потвърждават, че физическата активност е с ключово значение за здравия скелет - заяви Хедър Маккей от екипа. - Важно е децата и тийнейджърите да се отдалечат от компютърните и телевизионните екрани, да станат от канапето и да се движат."

Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Bone and Mineral Research.