Има ли природни методи за намаляване на естрогена и подпомагане на изчистването на мазнините, типични за естрогеновото напълняване - около корема, попита читателката ни С. С. “24 часа” предоставя в редовните си съботни страници "Сила за живот" на вестник "24 часа" мнението на популярни специалисти. Ще откликнем и на ваши въпроси за храненето и здравословния живот на

тел. 029422562 и чрез имейл [email protected]

Препоръките, съветите и позициите на специалистите, които четете, се предоставят само за образователни цели. И не трябва да се използват за медицинска помощ, диагностика или лечение - за това всеки трябва да се консултира с личния си лекар или медик със специалност. След което да изпълнява предписаните му от тях терапии.

А ето как отговарят известните диетолози на въпроса на С.С. за напълняването около корема. 

Д-р Георги Гайдурков напомня за читателите на вестника, че обмяната на мастната тъкан пряко зависи от хормоналния баланс както при жените, така и при мъжете. "Няколко хормона са пряко свързани с повишеното натрупване на масти, особено в областта на корема. Когато в резултат на небалансирано хранене, обездвижване и повишени стресови нива се отделят повече кортизол, инсулин и естрогени (естрадиол, естриол и естрон), тогава обмяната е насочена към синтез на мастни киселини, които нашето тяло складира като резервен материал в мастни депа. От своя страна мастните клетки в областта на корема имат рецептори и често повишен афинитет за свързване с естрогени, ставайки по този начин колектори на този хормон. От трета страна, чрез още един ензимен механизъм мастните клетки могат сами да произвеждат естрогени от други изходни стероидни хормони. По този начин се оформя един порочен кръг – повишените нива на естрогени стимулират натрупване на мазнини, а мазнините на свой ред повишават естрогенните нива", отбелязва лекарят.

Как можем да излезем от вихъра на тази въртележка?

"Първо, нека напомним простия факт, че няма вещество в нашето тяло, изходните молекули на което да нямат за основа молекулите на нашата храна. Стресът например е второстепенен фактор, който може да съдейства за затлъстяване само на база на небалансирано хранене. Статистическите данни сочат, че по време на двете световни войни (а войната причинява най-високите нива на стрес) драстично намаляват проявите на метаболитен синдром – спадат сърдечносъдовите заболявания, затлъстяването, диабетът - обяснява д-р Гайдурков за читателите на ребриката "Сила за живот". - Следователно, ако ние променим нашето хранене и зададем един умерен двигателен режим, въпреки стресогенното ни ежедневие можем да се радваме на стройна фигура и най-важното – на здраве. Защото коремното затлъстяване обхваща и вътрешните органи (висцерално затлъстяване) и не е само естетичен проблем - то е главен рисков фактор за инсулти, инфаркти, тромбози, диабет, рак.

Второ, трябва да знаем, че мазнини и холестерол се синтезират главно от въглехидрати. Всъщност неголям процент от нашите мазнини са постъпили в храната ни точно като мазнини. По-голямата част са дошли от въглехидрати с висок гликемичен индекс (ГИ), които рязко повишават кръвната захар и това насочва обмяната към превръщането им в мазнини. От друга страна, стероидните хормони, в това число кортизон и естрогени, имат за изходен метаболит холестерола. Тоест нашият организъм синтезира естрогени от холестерол.

Следователно, ако оптимизираме преди всичко нашия въглехидратен прием, респективно синтеза на холестерол, ние ще имаме и оптимален хормонален баланс.

Трето, хиперестрогенемията (повишения естроген в кръвта) можем да преодолеем, като коригираме нашия липиден статус: общ холестерол – до 5,2 ммол/л, HDL ("добър" холестерол) – над 1,4 (1,6), и LDL ("лош" холестерол) до 3,4, триглицериди – до 1,7.

Препоръчително е също да изследвате в кръвта: инсулин на гладно и 2 часа след основно хранене (повишеният инсулин е в основата на метаболитния синдром и диабет втори тип), кръвна захар и гликиран хемоглобин (последният показва кръвната захар 3 месеца назад), С-реактивен протеин (маркер за възпаление в тялото) – всяко възпаление нарушава мастния профил, TSH и fT4 (хормони, показващи функцията на щитовидната жлеза) – тя е диригент в степента на горене в тялото, витамини Д и В12 – участващи интимно в повечето обменни процеси."

Как на практика да осъществим това?

Ето какво ви съветва д-р Гайдруков: 

"- Освободете се от всички преработени въглехидратни храни: на първо място - тестени изделия и хляб (включително пълнозърнест, той също е с висок ГИ), и на второ – сладкарските изделия (с изключение на тъмния шоколад). Заменете тези бързи въглехидрати с пълнозърнести (желателно безглутенови) варива: кафяв ориз ("Басмати"), елда, лющено просо, киноа, царевица. Може да приготвяте и домашни сладкиши от смлени ядки, фурми, сурово какао, цейлонска канела, ванилия.

- Намалете приема на млечни продукти. Поради своето естество, както и поради съвременните методи на производство те са един от най-мощните екзогенни (външни) естрогенни вносители.

- Ползвайте редовно бобени варива: леща, нахут, грах, фасул. За жените специално място тук заема соята – като сварена бобена култура и отчасти като ферментирали соеви продукти – тофу, темпе. Соята съдържа фитоестрогени – имитатори на естрогените, които се конкурират с естрогенните рецептори на клетките и по този начин намаляват завишеното естрогенно влияние.

- Включвайте редовно сурови и задушени зеленчуци от семейството на кръстоцветните – преди всичко зеле, карфиол, броколи, брюкселско зеле. Те съдържат друг регулатор на естрогените – индол-3 карабинол, който също намалява естрогенното залавяне.

- Намалете до минимум солта тя увеличава ГИ на всички храни и задържа вода в тъканите, правейки мастните депа статични и "непоклатими", както и екстрахираните мазнини – олио, зехтин и др., които представляват празни калории, свързват и намаляват водноразтворимите минерали (калций,желязо и др.) и витамини (от групата В, С и др.). Заменете ги с подправки (те активират обмяната!), лимон, стъблена целина (най-високия естествен източник на сол), смлени ядки, авокадо, по малко краве масло, добавено след термичната обработка.

- Гарантирайте добър белтъчен прием. Относителният недостиг на белтъчини и превалирането на въглехидрати в храната водят до натрупване на мастни депа и естроген. Ползвайте домашно маринована риба, суров жълтък след щателно измиване на черупката (повишава т. нар. добър холестерол за разлика от сварения), домашно изсушени на вентилатор във фурната месни филета.

- И не на последно място най-баналният, но ефективен фактор - движение!"

За напълняването в коремната област не може да бъде обвиняван точно хормонът естроген - обръща внимание още в уводните си думи д-р Людмила Емилова. "Основната разлика в хормонално отношение между мъжкия и женския организъм е в съотношението и мястото на синтез на половите хормони - изтъква лекарката. - Докато при жените естрогенът и прогестеронът предизвикват отлагане на мазнини по ханша, бедрата и гърдите, то при мъжете доминацията на тестостерона обуславя по-лесно трупане на мазнини в коремната област, както и по-големи и мускулести ръце и крака. Затова трупането на мазнини основно в коремната област при женския организъм е възможен сигнал за хормонален дисбаланс. Това означава, че нивата на женските полови хормони, включително и естрогените, са по-ниски в сравнение с мъжките. При такова положение потискането им би било неправилно. Препоръката е да се проведе консултация със специалист и да се направят необходимите лабораторни изследвания."

Какво показват научните проучвания и дългогодишната практика на д-р Емилова? "Когато се установят много високи нива на естрогени при жените, по-малкият проблем е отлагането на мазнини в съответните части на тялото. По-опасното е, че това теоретично увеличава риска от рак на млечните жлези - не всеки се разболява, разбира се, но рискът е по-голям. Най-голям ефект при тези случаи има изключването на всякакви животински продукти и рафинирани въглехидрати от менюто. Сред природните продукти, идващи на помощ, е екстрактът от гроздови семки. Той съдържа процианидин димери, инхибитори на ароматазата, обвинявана за превръщането на мъжките полови хормони в женски - естрогени. Полезни са и продуктите, съдържащи фитоестрогени. Такива са изофлавоните в соята и безкостилковите плодове, както и лигнаните в лененото семе, сусама, елдата и чията. Те не само че не повишават ефекта на ендогенните естрогени и риска от рак на гърдата, а обратно - значително го намаляват. Този ефект се обуславя от наличието на два вида естроген-рецептори в нашето тяло - алфа и бета. Въпросните фитоестрогени се захващат за бета, докато животинските - за алфа, и имат различно действие. Има обаче един вид фитоестрогени, които доказано се залавят за алфа-рецепторите и действат като животински върху човешкото тяло. Това са фитоестрогените, влизащи в състава на хмела, така че прекаляването с това растение, както и с бирата, може да има негативен ефект и при двата пола. Важно е да се знае също, че добрите бактерии в червата способстват за активиране на лигнаните и е необходимо да си ги подсигурим чрез редовен прием на Лактобацилус Булгарикус."

Много замърсители на околната среда, “приличащи” на собствените ни хормони, заблуждават организма, че имаме високи нива на естрогени, и крият вече изброените рискове, казва д-р Емилова. Сочи за пример бисфенол А, който се отделя от много от пластмасовите кутии, бутилки и чаши, особено когато ги ползваме за топли и горещи храни и напитки, а те не са предназначени за това. "Моят съвет е да ги изхвърлим от употреба", категорична е специалистката.

В случаите на хормонален дисбаланс - когато женският организъм отделя повече мъжки полови хормони, тя препоръчвам един или няколко курса на лечебно гладуване, според индивидуалния случай. "Постига се възстановяване на нормалните функции на яйчниците и другите жлези с вътрешна секреция. Здравословното хранене след това гарантира балансираното производство на хормони. Премахването на мазнините около корема ще отдалечи и риска от инфаркт и инсулт- аргументира се д-р Емилова в отговора си за читателката на рубликата "Кила за живот". - Да не забравяме, че увеличената обиколка на талията може да е свързана с всекидневен стрес и обездвижване. Затова природосъобразното хранене задължително се съчетава с движение и светли мисли."

  "В превод от гръцки хормон означава "привеждам в движение, възбуждам" - обяснява за читателите ни д-р Татяна Мороховец. - Благодарение на уникално създадената ендокринна система на човека хормони се отделят в кръвта в точното време в необходимите количества, за да работят органите ни в синхрон и съгласие един с друг. Затова при минимална промяна в дейността на ендокринната система (тя е отговорната за работата на жлезите с вътрешна секреция) се развиват болести. Ако хормонът на растежа например е в повече от нормалното, се уголемяват по размер ръцете и краката, стават дебели устните. Друг пример: недостигът на инсулин в панкреаса води до развитие на захарен диабет. Чревните хормони пък регулират работата на чревния тракт. Хормонът на щастието - ендорфинът, влияе много силно на мозъчната кора и когато е в нормални количества, създава емоционален комфорт, дава усещане за радост, комфорт и удоволствие и вероятно във връзка с това влияе благоприятно и на имунната система. (В дните около празника Свети Валентин е уместно да напомним, че за покачване на нивото на ендорфините изключително много помагат спортът, пеенето, общуването с приятели, любовните чувства, които ни окрилят и ни изпълват с усещане за полет. Изобщо нещата, които ни карат да се усмихваме. И в този контекст - даже принудителната усмивка, диктувана от социално приемливите отношение, води до покачване на нивото на ендорфините!)"
Половите хормони определят много повече зависимости, отколкото личи от названието им, казва д-р Мороховец. Изтъква, че у жените водещ полов хормон е естрогенът, благодарение на който тялото на жената придобива приятни заоблени форми, а характерът – мекота и емоционалност.
"Естрогенът подпомага обновяването на клетките в организма, предпазва кръвоносните съдове от холестеролови отлагания, придава блясък и живост на косата, освежава кожата - коментира лекарката в отговор на читателския въпрос. - Дисбалансът на хормона води до затлъстяване, което се проявява предимно ниско по корема и в ханша, провокира миоматозни промени в матката. Когато нивото на хормона е ниско, това е условие за преждевременно състаряване, усилване на окосмяването от мъжки тип по ръцете, краката и лицето. Надбъбречните жлези отговарят за изработването на мъжкия полов хормон тестостерон - хормона на влечението, който обаче присъства, макар в 10-кратно по-ниски количества, и в женското тяло. Недостигът му води до понижаване на либидото, а наднормените му количества се проявяват с агресивност."
Някои природни средства могат да регулират хормоналния баланс - обърнете внимание, не да повишават или понижават нивата на хормоните, а да ги балансират, изтъква д-р Мороховец. Тя смята, че много полезни в тази насока са жен-шенът, соята, кълновете от люцерна, алоето, къпината, семената на лена. "В частност за регулиране на естрогенните нива в организма е полезен чаят от къпина или от липа. Любопитно е, че хмелът съдържа аналог на женските полови хормони. Може да се приема отвара от шишарките на растението. Също такъв ефект може да се постигне с чай от салвия (градински чай) - 2 чаени лъжички се заливат с 2 чаени чаши вряла вода, запаряват се 30 минути и се приемат по 2 супени лъжици през около 2 часа. Броколите, тиквичките, брюкселското зеле и карфиолът съдържат индол-3-карбинол, който превръща активния естроген в по-безопасен. За балансиране на холмоните са полезни и рибата, фасулът, яйцата. Също така важни са витамините от група В, селенът, витамин Е, магнезият", съветва лекарката.